| |     Español | english  
Naslovna
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност

Брнабић је говорила на генералној дебати светских лидера, у оквиру 76. заседања Генералне скупштине УН у Њујорку.

Говор премијерке преносимо у целини:

Г. Председниче,

Г. Генерални секретару,

Екселенције,

Даме и господо,

Велика ми је част да вам се данас обратим у име грађана Републике Србије.

Уважене Екселенције, г. Абдула Шахид, г. Волкан Бозкир и г. Антонио Гутереш, желим да вам захвалим на активном ангажовању, посвећености и лидерству које показујете током ових тешких времена за Уједињене Нације и целокупно човечанство.

Србија дели ваше убеђење и у потпуности смо опредељени да пружамо подршку вашим напорима.

Ове се године састајемо у одлучујућем тренутку у нашој историји.

Ковид-19 је уздрмао наше темеље до сржи.

Истовремено, све више смо сведоци и осећамо ефекте промене климе.

И, коначно, видимо значајна померања у глобалним партнерствима и савезима, трговинске ратове између традиционалних партнера и савезника, протекционизам уместо отворености и слободног тржишта и свеукупну неизвесност која је без преседана.

Неки од проблема који притискају и који су крајње емотивни, које ми имамо локално, на Балкану, још увек су нерешени и док ми покушавамо – а Србија је посебно овоме посвећена – да променимо будућност заједничким радом и стварањем савеза, кроз иницијативе као што су Берлински процес или Отворен Балкан, други покушавају да наруше ове процесе и уместо да се фокусирају на будућност, желе да поново створе прошлост – без обзира колика би цена тога могла бити.

Али, дозволите да кренем са темом Ковида:

Пандемија Ковид-19 је изнела на видело критичне слабости у архитектури глобалног управљања. Запретила је да избрише прогрес многих народа постигнут задњих година.

Довела је народе на раскрсницу између изолације и сарадње, између панике и наде, између хаоса и реда.

Пандемија је довела у питање неке од основних принципа отвореног и кооперативног међународног поретка.

Глобалне размене, међународна комуникација, прекогранична трговина, сви су они забележели огроман пад.

Полицијски час, ограничења слободе и закључавања читавих друштава створили су неизвесност у многим сегментима индивидуалних живота наших грађана или – исто тако – наше сопствено индивидуално виђење онога шта слобода у данашњем свету уопште значи.

Када се ради о Србији, ова пандемија је запретила да уруши све што смо радили и што радимо протеклих 7 година, да уништи све резултате и достигнућа тешких реформи које смо почели у 2014. години, и да нас поново баци у времена високе стопе незапослености, растућег јавног дуга, дефицита који се није могао контролисати и свеукупног очаја.

Умногоме, као и у било којој другој земљи, Ковид-19 је испробао жилавост наших народа и, овог пута, за разлику од времена глобалне финансијске кризе – која је била много ограниченија у обухвату и неупоредива са пандемијом Ковид-19 у смислу последица – Србија се држала снажно.

Реформе које смо предузеле у време пре Ковид-19 учиниле су нас да будемо отпорнији него икада раније.

Фискална консолидација, буџетски суфицит који смо имали, ефикасно и предвидиво инвестиционо окружење постали су животна линија која нас је спасла од рецесије за време пандемије и која нам је обезбедила да смо могли да пружимо подршку нашим грађанима и нашој привреди током ових најтежих времена.

Упркос ефектима кризе, Србија је успела да очува финансијску и економску стабилност. У 2020. години смо забележили пад БДП од само 0.9 одсто – што је био један од најбољих резултата у Европи. Наш јавни дуг је остао испод 60 одсто од нашег БДП, просечна зарада је наставила да расте за скоро 10 одсто, док је упркос пандемији број запослених порастао за преко 3 одсто.

Опоравак је у овој години снажнији од очекиваног – раст нашег БДП ће бити приближно 7 одсто, a можда чак и већи.

Пре пандемије смо отворили наше границе улагању, технологији и идејама, и успели смо да створимо мирно и стабилно окружење које нам је омогућило да спроводимо брзу домаћу трансформацију, чији је темељ економија заснована на иновацијама и знању.

Иновативна напредовања која смо учинили омогућила су нам да диверзификујемо своје способности када нас је погодио вирус – преко e-Управе, онлајн образовања и дигиталних уџбеника или централног софтвер система за успешно увођење вакцинације.

Много смо уложили у здравствену инфраструктуру и оснажили здравствени систем да бисмо одговорили на текућу кризу, вечно захвални здравственим радницима за њихову пожртвовану борбу.

Наша одлука да оставимо геополитику по страни, а да у центар наших мера ставимо људе, јесте разлог због кога смо могли да набавимо вакцине брже од већине других земаља.

Нисмо вршили дискриминацију између произвођача, нисмо марили да ли су вакцине са истока или запада, већ смо изабрали да преговарамо са свим произвођачима вакцина за које су регулаторни органи сматрали да су безбедне. Ова отвореност нам је пружила могућност да купујемо вакцине из целог света, дајући нашим грађанима јединствену слободу да бирају вакцину коју првенствено желе.

Екселенције,

Србија верује у солидарност између народа, мултилатерализам и у пружање помоћи другима када им је потребна.

Од почетка ове године спроводимо мисију за коју смо се определили – подршка нашим суседима, као и свима којима је то потребно, са вакцинама против Ковид-19, а дозволили смо и страним држављанима да дођу у Србију да приме вакцину која ће им спасити живот.

Укупно, Србија је донирала или издвојила преко милион доза вакцина – од који је 230.000 доза било за регион; 300.000 доза за стране држављане који су дошли у Србију да се вакцинишу; и додатних 570.000 доза за земље Африке и Азије.

Ми ћемо и даље то да чинимо, у највећој могућој мери, и све док Ковид-19 не буде иза свих нас.

Због тога смо такође предузели кораке да набавимо технологију за производњу најмање два типа вакцина против Ковид-19 да бисмо помогли побољшању глобалног приступа тако да можемо сви да будемо безбедни и да се осећамо победнички.

Међутим, као што су изјавили званичници неких од највећих нација током ове Генералне скупштине, постоје и друга горућа питања која сви ми треба да решимо без одлагања и храбро – а то је промена климе.

Србија је удвостручила своје напоре да учини нашу земљу безбеднијом и чистијом за све њене грађане и да тако радећи допринесе борби против промене климе и борби за заштиту животне средине.

Снажно смо посвећени спровођењу одрживих развојних циљева и Париског споразума о промени климе. Посвећени смо глобалним напорима и наставићемо активно да радимо на испуњавању наших обавеза по основу Оквирне конвенције УН о промени климе.

Управо треба да поднесемо наше ревидиране Национално утврђене доприносе овом критичном глобалном напору. Већ смо најавили намеру да смањимо гасове стаклене баште за најмање 33.3 одсто у поређењу са 1990. годином и за 13.2 одсто у поређењу са 2010, коју у овом тренутку уграђујемо у наша енергетска и климатска стратешка документа.

Стратешки радимо на планирању и на улагању у овај сектор. Ова су улагања екстремно скупа, потребне су године и деценије посвећености и систематског приступа - али ми смо јасно већ на путу ове трансформације.

Даме и господо,

Од свих изазова са којима се суочавамо, онај који Србију највише забрињава јесте одржавање мира и стабилности у јужној српској покрајини Косову и Метохији.

Већ више од две деценије непрестано скрећемо пажњу међународној заједници на проблеме са којима се суочава неалбанско становништво на Косову и Метохији. Физичка безбедност, поштовање и заштита људских права, посебно мањинских заједница, далеко су од задовољавајућих.

Сведоци смо сталног повећања броја напада уперених на Србе, њихову имовину и верско наслеђе на Косову и Метохији.

За илустрацију, било је 55 оваквих инцидената у 2014, 62 у 2016, 71 у 2020, и 100 од почетка ове године. Укупан број напада у 2020 је био превазиђен већ до јуна ове године.

Према подацима УН, Косово и Метохија је још увек територија са најмањим бројем повратника (интерно расељених Срба) од свих пост-конфликтних подручја у целом свету!

Даћу вам само неколико примера да бих дочарала како изгледа живот Срба на Косову и Метохији.

11. маја је нападнута кућа Пумпаловић Радоја, старог 81 годину, повратника на Косово и Метохију у село Дубрава, општина Исток. Ово је био 5. напад на њега у истој години. Понављам … он има 81 годину.

Од јуна 2021. године изведено је више напада на Драгицу Гашић, жену која има 59 година, прву Српкињу повратницу у Ђаковицу после 22 године од завршетка сукоба. Напади укључују каменовање њеног стана, забрану да купује храну у локалној продавници и петиције организације цивилног друштва којима се захтева њено исељење из града.

На дан 2. јула, у селу Гојбуљи близу Вучитрна, група Албанаца је напала Перић Николу старог 13 година. Напад се догодио када се он враћао кући из школског игралишта са три друга.

Напади на српске средњовековне цркве, манастире и споменике на Косову и Метохији чине да су они неки од најугроженијих локалитета културне баштине у Европи.

Mанастир Високи Дечани се недавно нашао на списку „Europa Nostra“ као један од 7 најугроженијих локалитета баштине у Европи у 2021. Саветодавни панел „Europa Nostra“ је констатовао да су Дечани једини споменик у Европи под снажном војном заштитом непрестано у периоду од 20 година, иако представља споменик од највећег историјског и културног значаја за Европу и свет.

Ова спирала насиља која се дешава на Косову и Метохији кулминирала је почетком ове недеље. Под изговором спровођења нових правила за регистарске таблице на колима, Приштина је распоредила тешко наоружане специјалне јединице на северу покрајине.

Ово је још једно брутално кршење Бриселског споразума и ово ирационално демонстрирање силе је запалило већу кризу. Пореметило је испоруку хране и лекова српским заједницама на северу покрајине. Локални Срби који су се мирно окупили да протестују против ове мере сачекани су са сузавцем и бруталношћу полиције, тако да то озбиљно прети локалној и регионалној стабилности.

Упркос свим изазовима и дневним провокацијама, Србија остаје снажно опредељена изналажењу решења на бази компромиса, које ће обезбедити трајан мир и сталност.

Дијалог и спровођење постигнутих договора – једини су прави пут за решавање свих отворених проблема.

Међутим, скоро 9 година од постизања Бриселског споразума, као првог споразума о нормализацији између Београда и Приштине, оснивање Заједнице српских општина – кичме овог споразума – још увек није чак ни почело.

Желела бих да апелујем, још једанпут, на међународну заједницу, и посебно Европску унију као гаранта Бриселског споразума, да чврсто инсистира да Привремене институције самопроглашене Владе у Приштини почну да спроводе све постигнуте договоре.

Република Србија, бранећи свој суверенитет и територијалну целовитост, истовремено брани међународно право, Повељу УН, правно обавезујућу Резолуцију 1244 Савета безбедности УН, и врховно овлашћење Савета безбедности када се ради о очувању међународног мира и безбедности.

Посебну пажњу придајемо значају активности мисије УН на Косову и Метохији и од ње очекујемо да настави са спровођењем свог мандата у Покрајини у складу са овом резолуцијом.

Поштовани пријатељи,

Наша генерација дели заједничку судбину савременог света, која постаје све сложенија у смислу геополитике, технологије, здравља, климе. Суочена са таквим изазовима Србија ће наставити да негује партнерске односе на предвидљивој и транспарентној основи.

Наставићемо да спроводиимо реформе владавине права на нашем путу у ЕУ, што је наш стратешки спољнополитички циљ. Овај циљ видимо као неодвојив од постизања одрживог мира, стабилности и просперитета.

Ми ћемо бити домаћин, заједно са Републиком Азербејџан која у овом тренутку председава Покретом несврстаних, комеморативног дотађаја на високом нивоу којим се обележава 60. годишњица Прве конференције Покрета несврстаних земаља која је одржана у Београду 1961. године. Унапред се радујемо што ћемо бити домаћини нашим пријатељима из свих делова света у Београду, у октобру ове године.

Даље ћемо јачати сарадњу на целом Балкану, преко иницијативе Отворен Балкан и Берлинског процеса, отварањем граница, усаглашавањем разлика и даљим интегрисањем нашег региона.

У закључку,

Током протеклих 7 година Србија се трансформисала: покренули смо економски опоравак, створили шансе за младе људе, подстакли смо технолошки бум и побољшали позицију Србије у иностранству. Прогрес који смо учинили омогућио је Србији да се снажније суочи и преживи пандемију.

Свет се сада суочава са прекретницом. Опоравак од Ковид-19 и одржива обнова неће бити могући ако се проблеми, стари и нови, не буду решавали заједничким снагама и колаборативним међународним акцијама.

Научили смо једну важну лекцију из ове пандемије: уколико нисмо сви безбедни, нико није безбедан – према томе, или сви можемо заједно да победимо, сви ми – без обзира колико били богати или сиромашни, велики или мали, из Европе, Азије, Африке, Америке, Аустралије, или да заједно пропаднемо.

Али, ако ништа друго, пандемија Ковид-19, као и проблем промене климе, требало је да нас науче да се држимо једни других.

Хвала вам.


Verzija za štampu
Vesti
Koktel u Ambasadi
Odluka o sufinansiranju projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore
Predaja kopija akreditivnih pisama
Konkurs za sufinansiranje projekata jačanja veza matične države i Srba u regionu i u dijaspori
Predsednik Narodne skupštine Republike Srbije prisustvovao predsedničkoj inauguraciji
Istorijska poseta Njegove Svetosti patrijarha srpskog g. Porfirija
Vanredni parlamentarni izbori u Srbiji 17. decembra 2023. godine - postupak prijavljivanja za glasanje u inostranstvu
Konkurs za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu u oblasti obrazovanja
Inauguracija predsednika Republike Paragvaj
Knjiga žalosti
Novi vizni režim za državljane Višenacionalne Države Bolivije
Konkursi za sufinansiranje projekata Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu
Javni poziv za podnošenje predloga za dodelu nacionalnih priznanja
Govor ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića na sednici SB UN povodom izveštaja o radu UNMIK
Istraživanje o državljanima R. Srbije koji žive u inostranstvu
Selaković: Intenzivna diplomatska aktivnost u Njujorku, afirmisali smo našu politiku
Obraćanje predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića na generalnoj debati 77. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija
Predsednik Vučić predsedavao Samitom u okviru inicijative Otvoreni Balkan
Selaković sa ministrom spoljnih poslova Paragvaja
Uručenje zvanične opreme fudbalske reprezentacije Srbije
Poseta kancelariji Počasnog konzulata Srbije u Paragvaju
Zvanična poseta Paragvaju
Putovanje maloletnih lica preko državne granice Srbije
Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković sastao se danas sa ambasadorom Argentine Osvaldom Narsisom Marsikom
Predsednik Vučić položio zakletvu
Predsednik Vučić na godišnjem sastanku Svetskog ekonomskog foruma
Ukidaju se mere za ulazak građana Srbije i stranih državljana u zemlju
eKonzulat: mogućnost on line podnošenja zahteva za vize D
Izbori - video RIK-a o glasanju u inostranstvu
Конкурс за суфинансирање пројеката
Захтев за упис у бирачки списак за бираче који ће гласати у иностранству
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта
Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију
Дан државности Републике Србије
Признање сертификата о вакцинацији Р. Србије
Režim ulaska u Republiku Srbiju - Uredba Vlade Republike Srbije o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti COVID-19
Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију
Опроштајна посета Уругвају
РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
Одлукa о додели националних признања
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
Председник Вучић примиo акредитивна писма новоименованог амбасадора Републике Аргентине
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
Параглајдинг репрезентација Србије на светским такмичењима у Аргентини
Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања
Захвалност Аргентини на подршци територијалном интегритету Србије
Састанак на високом нивоу посвећен обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних земаља
Одлуке о суфинансирању пројеката
Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на КиМ
Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе
Кампања заштите имовинских права Срба у Федерацији БиХ
Председник Вучић примиo акредитивна писма амбасадора који покривају Србију на нерезиденцијалној основи
Изложба „Несврстани свет“ увод у обележавање 60 година Покрета несвртаних земаља
Омаж Х. Л. Борхесу
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
JAVNI POZIV ZA PODNOŠENJE PREDLOGA ZA DODELU NACIONALNIH PRIZNANJA ZA IZUZETAN DOPRINOS, REZULTATE I ZASLUGE U OBLASTI OSTVARIVANJA SARADNJE I JAČANJA VEZA MATIČNE DRŽAVE I DIJASPORE, KAO I MATIČNE DRŽAVE I SRBA U REGIONU
Konkurs za sufinansiranje projekata za dijasporu - 22. jul 2021.
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
Србија остварила велики успех у области дигитализације
Селаковић позвао представнике чланица ПНЗ да се у октобру окупе у Београду
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
КАНДИДАТУРА СРПСКЕ НАУЧНИЦЕ ЗА ПРЕСТИЖНУ ЕВРОПСКУ НАГРАДУ У ОБЛАСТИ БИОМЕДИЦИНЕ
КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА
Онлајн конференција УСДСР о новом дигитализованом начину конкурисања за суфинансирање пројеката
Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу
СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији
Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији
Republika Srbija u Mesecu Frankofonije
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Одржан први састанак Радне групе за сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније
Уручивање признања у Амбасади Републике Србије у Аргентини
Буенос Ајрес у бојама српске заставе
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
Срећан Дан државности Републике Србије! Happy #Statehood Day of the Republic of Serbia! Feliz Día Nacional de la República de Serbia!
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана
Србија одаје почаст жртвама Холокауста
Селаковић и Гујон честитали Савиндан
Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије
УПУТСТВО о начину примене ограничења уласка у Републику Србију лицима која долазе из држава захваћених епидемијом заразне болести COVID-19
Садржина захтева који се упућује Привредној комори Србије
РАСПИСАН КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА У ОБЛАСТИ ПРЕВОЂЕЊА ДЕЛА СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ
Опроштајна посета амбасадора Републике Аргентине
"ВЕЛИКАНИ ИСТОРИЈЕ, БРОЈНА ЛИЦА ЈЕДНОГ ГЕНИЈА" текст објављен 06.01.2021. у Ла Пренса, написао Пабло Де Вита
Вучић: Србија по расту прва у Европи
Министар Селаковић примио у опроштајну посету амбасадора Аргентине
Marina Abramović na festivalu Santiago a Mil 2021
Сваки Србин у дијаспори потенцијални лобиста
Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти
Новогодишња честитка Министарства спољних послова Републике Србије
Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности
Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину
ОГРАНИЧЕЊА УЛАСКА У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ
Саопштење Министарства спољних послова
Селаковић: Многа искушења учврстила и ојачала пријатељство Србије и Парагваја
USLOVI ULASKA U R. SRBIJU OD 20. DECEMBRA 2020.
Obeležavanje 70. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između Republike Srbije i Republike Paragvaja
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
Deseta konferencija novinara i medija dijaspore i Srba u regionu
Knjiga žalosti povodom smrti Njegove svetosti Patrijarha srpskog gospodina Irineja
Srbija stvara mogućnosti
Учешће српске виолончелистке Ане Топаловић на Међународном онлајн фестивалу „Музички септембар“ у Тукуману
Prikazivanje srpskog filma KAD SVANE DAN u okviru ciklusa NEPROPUSTIVI FILMOVI u organizaciji Ambasade R. Srbije u Buenos Ajresu, DAIA-e i Univerziteta UCEMA
РЕЖИМ УЛАСКА ПО ЗЕМЉАМА У УСЛОВИМА ПАНДЕМИЈЕ 14. јули 2020. године
DONETE ODLUKE O SUFINANSIRANJU PROJEKATA KOJI DOPRINOSE OČUVANJU I JAČANJU VEZA IZMEĐU MATIČNE DRŽAVE I DIJASPORE
Nedelja inženjerstva 2020. -Nikola Tesla- virtuelna izložba
Ambasadorka Republike Srbije, Jela Bacović, otvariće izložbu "Energija za budućnost: Nikola Tesla i razvoj hidroenergije" u ponedeljak, 01. juna u 20 časova.
Dr Branimir Jovanović, bivši direktor Muzeja Nikole Tesle u Beogradu, održaće predavanje „Nikola Tesla kao ličnost i naučnik“ u ponedeljak, 1. juna u 20 časova.
REŽIM ULASKA DOMAĆIH I STRANIH DRŽAVLJANA U R. SRBIJU
Избори за народне посланике - лажни сајт за пријављивање и гласање
PONOVLJEN KONKURS ZA SUFINANSIRANJE PROJEKATA KOJI SVOJIM KVALITETOM DOPRINOSE OČUVANJU I JAČANJU VEZA MATIČNE DRŽAVE I DIJASPORE
Избори за народне посланике - наставак спровођења изборних радњи
DIGITALNI SADRŽAJI U OBLASTI KULTURE
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
VAŽNO: Protokol u slučaju kretanja turista od smeštaja do aerodroma
ВАНРЕДНО СТАЊЕ: ПРЕЛАЗАК ГРАНИЦЕ
САОПШТЕЊЕ ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ИЗБОРИ 2020: ПРЕКИДАЊЕ ИЗБОРНИХ РАДЊИ
VAŽNO OBAVEŠTENJE!
Odluka Vlade Republike Srbije – COVID 19
ПРЕПОРУКА ДРЖАВЉАНИМА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ КОЈИ БОРАВЕ У ИНОСТРАНСТВУ
Oбележавањe Националног дана Републике Србије, у салону "Никола Тесла"
ДОДАТНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА У ИНОСТРАТНСТВУ
4. МАРТА 2020. ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА БИРАЧЕ СА БОРАВИШТЕМ У ИНОСТРАНСТВУ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА НА ИЗБОРИМА ЗА НАРОДНЕ ПОСЛНИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ
У салону Никола Тесла, Амбасаде Републике Србије у Аргентини, изложени су нови експонати: лични предмети који су припадали великом српском проналазачу
Konkursi za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore i matične države i Srba u Argentini, Čileu, Peruu, Paragvaju i Urugvaju
Председница Владе Републике Србије, Ана Брнабић, је уручила одликовање златну медаљу за заслуге Амб. Сузани Руиз Серути
Народна банка Србије објавила Финансијски водич за повратнике
У Буенос Ајресу је гостовала оперска дива Милијане Николић
Ambasadorka Baćović održala master čas
Izložba Tesle u Paragvaju
ОТВОРЕН САЛОН НИКОЛА ТЕСЛА У АМБАСАДИ Р. СРБИЈЕ У БУЕНОС АЈРЕСУ
ИВАНА ПЕРОВИЋ ЈЕ ОСВОЈИЛА ЗЛАТО НА СВЕТСКОМ КАРАТЕ ПРВЕНСТВУ У ЧИЛЕУ
Конференција поводом затварања изложбе „Женско лице Србије у Великом рату“ у Националној библиотеци Аргентине
Свечани концерт Дечијег националног хора Аргентине и харфисткиње Ленке Петровић у Буенос Ајресу 05.09.2019.
Амбасадорка Р. Србије, Јела Баћовић присуствовала је концерту харфисткиње Ленке Петровић на отварању Недеље харфе у Буенос Аиресу
Nacionalna Biblioteka je objavila članak o izložbi "Žensko lice velikog rata"
РЕПУБЛИКА СРБИЈА - КАНДИДАТ ЗА ИЗВРШНИ ОДБОР УНЕСКА 2019-2023
Отворена изложба "Женско лице Великог рата" у Националној библиотеци Аргентине
Srpska pravoslavna crkva u Buenos Ajresu proglašena za mesto od kulturnog interesa
„Неопходно је да са Перуом градимо стратешке односе“
У Лими је отворен Почасни Конзулат Републике Србије
Donete odluke o sufinansiranju projekata
Ambasadorka Republike Srbije u Buenos Ajresu, Jela Baćović, je tokom meseca juna ove godine posetila provinciju Saltu u Argentini
Unos kućnih ljubimaca - novi Pravilnik
POZIV ZA BESPLATNI TROMESEČNI KURS SRPSKOG JEZIKA PREKO SKYPE-a
Mинистар спољних послова Републике Србије, Ивица Дачић, је посетио стадион „Сентенарио" и Музеј фудбала у Утугвају
Унапређење билатералног политичког дијалога између Србије и Парагваја
Министар Дачић разговарао са председником Парагваја
Министру Дачићу уручена Повеља почасног госта Буенос Аиреса
Шефови дипломатија Србије и Уругваја о билатералним односима, унапређењу економске сарадње и сарадњи у међународним организацијама
Mинистaр Дачића је, на Конференцији Уједињених нација о сарадњи Југ-Југ која се одржава у Аргентини, изјавио да је Република Србија заинтересована за развој свеукупне сарадње са државама које учествују у процесу сарадње Југ-Југ
Министар Дачић разговарао са аргентинским замеником министра спољних послова
Изложба у Националној библиотеци Аргентине поводом обележавања Националног дана Републике Србије, 28. фебруара 2019.године
Povodom proslave srpskih praznika pozivamo na kratak kulturni skup, na Trgu Republike Srbije u Buenos Airesu
Ambasadorka Republike Srbije, Jela Baćović, je posetila Provinciju Korijentes
Njeno kraljevsko veličanstvo, princeza Katarina, poziva na Desetu konferenciju srpske medicinske dijaspore, koja će se održati u Beogradu, od 20 do 22. juna ove godine.
Pozdravni govor gospođe Ambasadorke, Jele Baćović, na prijemu povodom stote godišnjice završetka Prvog Svetskog Rata, organizovana u Džokej klubu u Buenos Airesu
Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije je raspisalo konkurs za finansiranje projekata u oblasti prevođenja reprezentativnih dela srpske književnosti u inostranstvu u 2019. godini
Gospođa Ambasador Republike Srbije, Jela Baćović, je proslavila Srpsku novu godinu zajedno sa srpskom dijasporom u Čileu
Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije je raspisalo konkurs za finansiranje projekata u oblasti kulturnih delatnosti Srba u inostranstvu u 2019. godini.
ZAHTEVI ZA NOVE PUTNE ISPRAVE - VAŽENJE IZVODA IZ MKR BIŠIH REPUBLIKA SFRJ
IZLOŽBA "NIKOLA TESLA. PRONALAZAČ XXI VEKA" U USUAJI
PRIJEM NAŠEG OLIMPIJSKOG TIMA U AMBASADI R. SRBIJE U BUENOS AIRESU
Inauguracija izložbe o Nikoli Tesli u Kordobi
OBAVEŠTENjE ZA UPIS U BIRAČKI SPISAK PODATKA O TOME DA ĆE BIRAČ GLASATI U INOSTRANSTVU
Poziv za prijavu potraživanja po osnovu devizne štednje Uprave za javni dug Ministarstva finansija R. Srbije
Proslava Dana državnosti Republike Srbije za dijasporu
Konferencija povodom zatvaranja izložbe o Nikoli Tesli i obeležavanja Dana državnosti R. Srbije, 02.02.2017.god.
Konkurs za sufinansiranje kulturnih delatnosti Srba u inostranstvu u 2017.god.
Konkurs za finansiranje ili sufinansiranje projekata u oblasti prevođenja reprezentativnih dela srpske književnosti u 2017.god.
Uvođenje lica rođenih 1999.god. u evidenciju vojnih obveznika i Javni oglas za prijavu kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka
Nikola Tesla, genijalni i ekscentrični srpski pronalazač, u izložbi koja obuhvata njegov život i delo (La Nacion)
Predaja akreditivnih pisama amb. Jele Baćović predsedniku Urugvaja dr Tabareu Vaskesu
Poseta pomoćnika ministra pravde Republike Srbije Čedomira Backovića Buenos Airesu 15-17. novembra 2016. godine
Inauguracija izlobe "Srbija:1914, uloga žene u Velikom ratu", Tukuman
OGLAS ZA PRUŽANjE USLUGA U CILjU OTUDjENjA NEPOKRETNOSTI – OTUDjENjA DIPLOMATSKE NEPOKRETNE IMOVINE U NjUJORKU (SJEDINjENE AMERIČKE DRŽAVE), TOKIJU (JAPAN), BONU (NEMAČKA) I BERNU (ŠVAJCARSKA)
Sastanak bilateralnih političkih konsultacija između MIP Srbije i Urugvaja, održan u Montevideu
Sastanak bilateralnih političkih konsultacija između MIP Srbije i Argentine, održan u Buenos Airesu
Ciklus srpskog filma na Univerzitetu CEMA
XIII Ciklus evropskog filma, 5 - 22. maj
Koktel za predstavnike srpske dijaspore
Predaja originala akreditivnih pisama ambasadora Republike Srbije, Jele Baćović, predsedniku Argentine, Mauriciju Makriju
Izbori za narodne poslanike R.Srbije, 24. april 2016. godine
Konkurs za finansiranje ili sufinansiranje projekata u oblasti kulturnih delatnosti Srba u inostranstvu u 2016.godini
Kњига жалости у Амбасади Србије у Буенос Аиресу
Dan državnosti Republike Srbije, 15. februar
Predaja kopija akreditivnih pisama ambasadora R. Srbije, Nj.E. Jele Baćović
Predsednik Republike Srbije Tomisalv Nikolić u Argentini
Otvorena izložba „Itinerarium Romanum Serbiae – Putevima rimskih imperatora u Srbiji“, Ministarstvo kulture Buenos Airesa, 31. oktobar 2015. godine
Non Paper - Why Kosovo is ineligible for membership in UNESCO?
Akcija prikupljanja humanitarne pomoći za prihvat izbeglica i migranata u Republici Srbiji
Otvorena izložba “Itinerarium Romanum Serbiae” u Montevideu
Inauguracija izložbe Snežane Čomor u Argentini, 4-20.09.2015.godine
Razmena učenika srednje škole između Srbije i Argentine
Inauguracija izložbe "Srbija 1914" u Buenos Airesu
Izložba "Srbija 1914"
Srpski dokumentarni film “Cinema komunisto” na XII Smotri evropskog filma u Buenos Airesu, 8-14. maja 2015. godine
Konferencija o Miloradu Paviću na II Međunarodnom susretu književnosti fantastike u Buenos Airesu, 8-12. maja 2015. godine
Poseta Srbiji amb. Huana Valje Ralija, direktora Nacionalnog instituta za spoljnu politiku Argentine (ISEN), 25-26. februara 2015. godine
"Ciklus srpskog filma" u Vicente Lopezu
Reprezentacija Srbije na Madjunarodnoj olimpijadi nauke u Mendozi
Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić u poseti Argentini i Čileu
APEL ZA POMOĆ UGROŽENIMA U SRBIJI - VAŽNA INFORMACIJA
Odluka o ulasku bez viza nosioca stranih putnih isprava
Inauguracija Filmskog Festivala “Al Este del Plata” srpskim filmom Cinema Komunisto, Mile Turajlić
Saopštenje Ministarstva spoljnih poslova povodom incidenata na utakmici Srbija – Albanija
OTVARANJE KNJIGE ZALOSTI U AMBASADI R. SRBIJE
Saopštenje Ministarstva zdravlja Republike Srbije o potrebama za lekove
Prijem povodom Dana državnosti
Prijavljivanje birača za glasanje u inostranstvu na izborima za Narodnu Skupštinu Republike Srbije 16. marta 2014. godine
„Milanski edikt 313-2013, Srbija“
Proslava Dana frankofonije u Buenos Airesu, 20. marta
Brazilska i srpska muzika za violinu i klavir
U slavu akvarela
U organizaciji Ambasade R.Srbije u Buenos Airesu, delegacija Univerziteta u Beogradu boravila je u junu u Argentini, gde je posetila Univerzitet Buenos Aires i Nacionalni univerzitet la Plata.
Sajam zapošljavanja „Back2Serbia“
Film “Montevideo, Bog te video” na Festivalu evropskog filma u Buenos Airesu
Otvaranje Počasnog konzulata Republike Srbije u Provinciji Buenos Aires
Parlamentarni izbori u Republici Srbiji, 6. maja 2012.
Zakon o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju
Ukidanje viza izmedju Republike Srbije i Istočne Republike Urugvaj
Arhiva vesti