| |     Español | english  
Naslovna
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација

Други део излагања биће посвећен питањима која се покрећу шестомесечним Извештајем о раду Механизма – председника Механизма г. Ађијуса и Извештаја главног тужиоца г. Сержа Брамерца, посебно по питању актуелне сарадње Републике Србије са Механизмом.

Трећи део мог говора, а то сам приметио и у многим вашим изјавама чак и данас, биће поглед Србије на све што се дешавало у Хашком трибуналу и на то шта су пресуде донеле људима на простору бивше Југославије.

Република Србија је више пута пред Саветом безбедности покренула питање могућности издржавања казни изречених од стране МКСЈ и Механизма у Републици Србији. И поред напора да се ово питање покрене са „мртве тачке“, није добијен ниједан одговор Савета безбедности. Највећи број особа које се налазе на издржавању затворске казне су држављани Републике Србије и природно је да Република Србија буде заинтересована да обезбеди издржавање казне затвора у Републици Србији.

МКСЈ и Механизам упућују на Савет безбедности као надлежну институцију да се позабави овим питањем.

Спреман сам овде да поновим спремност Републике Србије за преузимање обавезе и одговорности за извршење затворских казни које је МКСЈ или Механизам изрекао држављанима Републике Србије под надзором Механизма и пуно поштовање ауторитета Механизма у погледу превременог пуштања на слободу.

Господине председниче,

Посебан проблем са којим се суочавамо је узнемиравање које врше правосудне институције формиране на територији Косова и Метохије, која је у саставу Србије, а која се налази под привременом управом УН. Сведоци смо покушаја да се опет суди двојици држављана који се налазе на издржавању затворске казне за дела за која им је већ суђено пред МКСЈ. Конкретно, у протеклом периоду учињен је покушај да се изврши саслушање Небојше Павковићa и издејствује изручење Властимира Ђорђевића.

Апелујем на Механизам и Савет безбедности да спрече покушаје кршења начела nе bis in idem, цивилизацијског начела које је потврђено и у Члану 7. (1) Статута Механизма и да се онемогуће поновна суђења особама које је МКСЈ већ осудио, посебно да се постара да се то не чини на територији која је под привременом управом УН.

Господине председниче,

Председник Механизма (г. Кармел Ађијус), поред редовног Извештаја, доставио је 11. маја 2021. године и писмо председнику Савета безбедности чији је предмет наводни пропуст Србије да ухапси и преда Механизму Петра Јојића и Вјерицу Радету, оптужене за непоштовање суда, тврдећи да на тај начин Република Србија поступа супротно својим обавезама према Резолуцији Савета безбедности 1966 (2010) и затражио од Савета безбедности да предузме мере како би се обезбедило да Србија испуни наводне обавезе према Статуту Механизма и Резолуцији 1966.

Суштина аргументације председника Механизма своди се на то да Република Србија има обавезу да лиши слободе и испоручи Механизму своје држављане оптужене за непоштовање суда, без обзира на природу оптужби, околности под којима је таква наредба донета и последица које могу да уследе њеним спровођењем.

Овде је реч о оптужбама које се не тичу тешких повреда међународног хуманитарног права и које се везују за предмет пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију који је окончан 2018. (случај Војислав Шешељ) и то у првом степену ослобађањем оптуженог од оптужби, a по жалби тужиоца на пресуду којом се окривљени оглашава кривим и изриче му се казна у трајању од 10 година, којом је покривено време које је провео у Притворској јединици УН.

Судија Ађијус износи да Србија игнорише своје обавезе према Резолуцији 1966 (2010). Напротив, Република Србија озбиљно схвата своје обавезе сарадње са Механизмом. Након што је донет налог за хапшење и предају Механизму двоје оптужених за непоштовање суда, Виши суд у Београду је установио да нису испуњене претпоставке за њихово хапшење и испоручивање Механизму. Одлука се темељи на правилима међународног права и унутрашњег права Републике Србије и обавезујућа је за носиоце извршне власти у Републици Србији.

Овде бих подсетио да је прва одлука судије појединца (Ајдин Сефа Акаја од 12. јуна 2018. године) који је поступао у овом предмету, била да се кривично гоњење В. Радете и П. Јојића због наводног непоштовања суда проследи правосудним органима Републике Србије. У наредним поступцима, први пут је изнет аргумент наводне невољности сведока да сарађују са правосудним органима Републике Србије, који није поткрепљен било каквом аргументацијом и на коме се темељи одлука о ускраћивању преношења предмета у надлежност правосудних органа Републике Србије.

Република Србија је у више наврата изразила спремност да преузме вођење судског поступка против Петра Јојића и Вјерице Радете и пружила одговарајуће гаранције. Република Србија, такође, у потпуности признаје и прихвата обавезу Механизма да надзире суђења која су уступљена националним судовима уз помоћ међународних и регионалних организација, као и да предузима мере предвиђене чл. 6 Статута Механизма.

На овом месту бих подсетио да је Република Србија предала трибуналу сва лица које је оптужило Тужилаштво, међу њима највише политичке, војне и полицијске званичнике, обезбедила присуство огромног броја сведока, предала огромну документацију. Обавеза је Механизма, према Резолуцији овог Савета безбедности, да предузима мере које омогућавају да се предмети уступе националном правосуђу. У ранијој пракси, 13 случајева је прослеђено Босни и Херцеговини, 2 Хрватској и само 1 Србији.

На крају, што не значи и да је најмање важно, подсетио бих вас све овде на чињеницу да је Француска – разуме се, као суверена и независна држава – на захтев за хапшење и изручење Флоренс Артман због објављивања докумената и непоштовање суда, одбила захтев за изручење, уз образложење да она не изручује своје држављане. За мањи прекршај, ви од нас тражите да изручимо своје држављане Јојића и Радету, показујући неповерење и према српском правосуђу и судовима и према држави Србији, као и чињеницу да правило из старог Рима и даље важи – quod licet Iovi non licet bovi – што приличи богу, не приличи волу.

Није згорег напоменути да за злочине над Србима није суђено официрима и политичарима вишег ранга и да су злочини извршени над Србима остали некажњени пред МКСЈ и Механизмом. Подсетимо, примера ради, да је случај Адеми и Норац за стравичне злочине према српском цивилном становништву у Медачком џепу препуштен хрватским правосудним институцијама. Осведочени злочини над Србима, попут злочина Рамуша Харадинаја, Насера Орића, затим Анте Готовине и других оптужених за војну операцију „Олуја“ која је довела до потпуног етничког чишћења српског становништва са великог дела данашње Хрватске, пред МКСЈ резултирали су ослобађајућим пресудама. Многи стравични злочини над цивилним становништвом српске народности који су извршени на територији Босне и Херцеговине, Хрватске и Аутономне покрајине КиМ, а који су резултирали етничким чишћењем српског становништва, једноставно нису били предмет интересовања тужилаштва МКСЈ.

Оно што је веома важно и да ништа не оставимо неразјашњено, јесте то да је Србија земља која осуђује сваки злочин и све злочинце који су их починили на територији бивше Југославије. Међутим, занимљиво је да је, упркос критикама, Србија једина која отворено говори и осуђује злочине почињене од стране припадника српске националности, док друге земље региона уопште не говоре о злочинима које су представници тих народа починили над српским народом. И, желим да још једном овде нагласим пред вама, да Србија осуђује страшан злочин у Сребреници и изражава своје најдубље саучешће породицама страдалих у том масакру. И са овим у вези нема никаквог „али“.

Ипак, овде смо да анализирамо резултате и казнену политику МКСЈ и Механизма, а она је била таква да никада није задобила поверење код српског народа, ма где он живео. И не због тога што ми Срби не признајемо злочине које су починили неки од наших сународника, већ зато што је Хашки трибунал, уз изузетке, судио само Србима на све три територије бивше Југославије: Хрватској, Босни и Херцеговини и Косову и Метохији, коју неке од држава чланица Савета безбедности виде и називају, наравно супротно праву, правним нормама и резолуцијама Уједињених нација, као независну државу. Покушаћу пластично да вам докажем како је хашка правда кројена, чак иако знам да то неће наићи на разумевање многих од вас, али за мене је то важно због историје, чињеница и уџбеника који ће се писати на основу чињеница.

Наиме, Срби су осуђени на укупно 1138 година затвора, и на 8 доживотних казни затвора. Истовремено, Хашки трибунал није осудио ниједног Хрвата за злочине над Србима, ни у акцијама Медачки џеп, ни у „Бљеску“ нити у „Олуји“, како је то политички лукаво урађено у Трибуналу, а све завијено у форму права и правде. Тужиоци Хашког трибунала су намерно изабрали тројицу политичких и војних лидера Хрвата, босанских муслимана и Албанаца на све три поменуте територије, који су чинили злочине против Срба – Анта Готовину, Насера Орића и Рамуша Харадинаја. Занимљиво је да је, пратећи исти шаблон, дакле исти шаблон, ова неправда подељена. Наиме, сви они су били осуђени у првостепеном поступку, са изузетком Рамуша Харадинаја, јер ниједан сведок није преживео. Готовина је био осуђен на 24 године затвора у првостепеном поступку, док је волшебном одлуком другостепеног већа и односом судија 3:2, пресуда промењена у ослобађајућу. Насер Орић, за злочине против Срба, такође је био осуђен првостепеном пресудом, али, волшебном одлуком другостепеног суда и поново односом судија 3:2, одлука је била ослобађајућа пресуда и он је био ослобођен сваке одговорности. Дозволите ми да поновим, сви сведоци у поступку против Рамуша Харадинаја су или извршили самоубиство или су били убијени под веома, веома чудним околностима.

Дозволите ми да закључим: ја не желим да верујем да неко хоће да каже да није било злочина над Србима, али, судећи по пресудама Хашког трибунала, нико – апсолутно нико - није одговоран за те злочине.

Ипак, ми у Србији ћемо показати одговорност и борићемо се за мир, стабилност и помирење у региону.

Тражимо од држава чланица Савета безбедности Уједињених нација да нам помогну рационалним и прагматичним приступом и поштовањем међународног права, а не покушајима даљег понижавања Србије. Србија је мала земља, са поносним и храбрим народом, који је поднео највеће жртве током Првог и Другог светског рата, народом који жели да живи у миру са својим комшијама. И када вам ово тражим, не мислим да тражим превише.

На самом крају, Србија је земља са највећим растом у региону Западног Балкана и не можемо да напредујемо ако односи са нашим комшијама, пријатељима и другим земљама нису добри, стабилни и бољи. Због тога, упркос селективној правди која је примењена у Хашком трибуналу, бићемо отворени за сваки дијалог, сваку врсту сарадње и ми гледамо ка будућности, а не ка прошлости.

И имам само једну поруку за грађане Србије и грађане српске националности у целом региону – главу горе, ни Србија ни српски народ нису осуђени ни за шта и на нама је да радимо још марљивије, да отварамо фабрике и боримо се за нашу децу и нашу будућност.

Живела Србија!


Verzija za štampu
Vesti
Odluka o sufinansiranju projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore
Predaja kopija akreditivnih pisama
Konkurs za sufinansiranje projekata jačanja veza matične države i Srba u regionu i u dijaspori
Predsednik Narodne skupštine Republike Srbije prisustvovao predsedničkoj inauguraciji
Istorijska poseta Njegove Svetosti patrijarha srpskog g. Porfirija
Vanredni parlamentarni izbori u Srbiji 17. decembra 2023. godine - postupak prijavljivanja za glasanje u inostranstvu
Konkurs za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu u oblasti obrazovanja
Inauguracija predsednika Republike Paragvaj
Knjiga žalosti
Novi vizni režim za državljane Višenacionalne Države Bolivije
Konkursi za sufinansiranje projekata Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu
Javni poziv za podnošenje predloga za dodelu nacionalnih priznanja
Govor ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića na sednici SB UN povodom izveštaja o radu UNMIK
Istraživanje o državljanima R. Srbije koji žive u inostranstvu
Selaković: Intenzivna diplomatska aktivnost u Njujorku, afirmisali smo našu politiku
Obraćanje predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića na generalnoj debati 77. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija
Predsednik Vučić predsedavao Samitom u okviru inicijative Otvoreni Balkan
Selaković sa ministrom spoljnih poslova Paragvaja
Uručenje zvanične opreme fudbalske reprezentacije Srbije
Poseta kancelariji Počasnog konzulata Srbije u Paragvaju
Zvanična poseta Paragvaju
Putovanje maloletnih lica preko državne granice Srbije
Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković sastao se danas sa ambasadorom Argentine Osvaldom Narsisom Marsikom
Predsednik Vučić položio zakletvu
Predsednik Vučić na godišnjem sastanku Svetskog ekonomskog foruma
Ukidaju se mere za ulazak građana Srbije i stranih državljana u zemlju
eKonzulat: mogućnost on line podnošenja zahteva za vize D
Izbori - video RIK-a o glasanju u inostranstvu
Конкурс за суфинансирање пројеката
Захтев за упис у бирачки списак за бираче који ће гласати у иностранству
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта
Вучић: Славећи Сретење шаљемо поруку да желимо слободну, јаку и модерну Србију
Дан државности Републике Србије
Признање сертификата о вакцинацији Р. Србије
Režim ulaska u Republiku Srbiju - Uredba Vlade Republike Srbije o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti COVID-19
Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију
Опроштајна посета Уругвају
РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ
Одлукa о додели националних признања
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
Председник Вучић примиo акредитивна писма новоименованог амбасадора Републике Аргентине
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
Параглајдинг репрезентација Србије на светским такмичењима у Аргентини
Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања
Захвалност Аргентини на подршци територијалном интегритету Србије
Састанак на високом нивоу посвећен обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних земаља
Одлуке о суфинансирању пројеката
Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на КиМ
Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТО
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе
Кампања заштите имовинских права Срба у Федерацији БиХ
Председник Вучић примиo акредитивна писма амбасадора који покривају Србију на нерезиденцијалној основи
Изложба „Несврстани свет“ увод у обележавање 60 година Покрета несвртаних земаља
Омаж Х. Л. Борхесу
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“
JAVNI POZIV ZA PODNOŠENJE PREDLOGA ZA DODELU NACIONALNIH PRIZNANJA ZA IZUZETAN DOPRINOS, REZULTATE I ZASLUGE U OBLASTI OSTVARIVANJA SARADNJE I JAČANJA VEZA MATIČNE DRŽAVE I DIJASPORE, KAO I MATIČNE DRŽAVE I SRBA U REGIONU
Konkurs za sufinansiranje projekata za dijasporu - 22. jul 2021.
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
Србија остварила велики успех у области дигитализације
Селаковић позвао представнике чланица ПНЗ да се у октобру окупе у Београду
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
КАНДИДАТУРА СРПСКЕ НАУЧНИЦЕ ЗА ПРЕСТИЖНУ ЕВРОПСКУ НАГРАДУ У ОБЛАСТИ БИОМЕДИЦИНЕ
КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА
Онлајн конференција УСДСР о новом дигитализованом начину конкурисања за суфинансирање пројеката
Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу
СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији
Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији
Republika Srbija u Mesecu Frankofonije
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Одржан први састанак Радне групе за сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније
Уручивање признања у Амбасади Републике Србије у Аргентини
Буенос Ајрес у бојама српске заставе
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
Срећан Дан државности Републике Србије! Happy #Statehood Day of the Republic of Serbia! Feliz Día Nacional de la República de Serbia!
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана
Србија одаје почаст жртвама Холокауста
Селаковић и Гујон честитали Савиндан
Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије
УПУТСТВО о начину примене ограничења уласка у Републику Србију лицима која долазе из држава захваћених епидемијом заразне болести COVID-19
Садржина захтева који се упућује Привредној комори Србије
РАСПИСАН КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА У ОБЛАСТИ ПРЕВОЂЕЊА ДЕЛА СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ
Опроштајна посета амбасадора Републике Аргентине
"ВЕЛИКАНИ ИСТОРИЈЕ, БРОЈНА ЛИЦА ЈЕДНОГ ГЕНИЈА" текст објављен 06.01.2021. у Ла Пренса, написао Пабло Де Вита
Вучић: Србија по расту прва у Европи
Министар Селаковић примио у опроштајну посету амбасадора Аргентине
Marina Abramović na festivalu Santiago a Mil 2021
Сваки Србин у дијаспори потенцијални лобиста
Селаковић: Ове године нови амбасадори, али циљеви исти
Новогодишња честитка Министарства спољних послова Републике Србије
Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности
Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину
ОГРАНИЧЕЊА УЛАСКА У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ
Саопштење Министарства спољних послова
Селаковић: Многа искушења учврстила и ојачала пријатељство Србије и Парагваја
USLOVI ULASKA U R. SRBIJU OD 20. DECEMBRA 2020.
Obeležavanje 70. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između Republike Srbije i Republike Paragvaja
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
Deseta konferencija novinara i medija dijaspore i Srba u regionu
Knjiga žalosti povodom smrti Njegove svetosti Patrijarha srpskog gospodina Irineja
Srbija stvara mogućnosti
Учешће српске виолончелистке Ане Топаловић на Међународном онлајн фестивалу „Музички септембар“ у Тукуману
Prikazivanje srpskog filma KAD SVANE DAN u okviru ciklusa NEPROPUSTIVI FILMOVI u organizaciji Ambasade R. Srbije u Buenos Ajresu, DAIA-e i Univerziteta UCEMA
РЕЖИМ УЛАСКА ПО ЗЕМЉАМА У УСЛОВИМА ПАНДЕМИЈЕ 14. јули 2020. године
DONETE ODLUKE O SUFINANSIRANJU PROJEKATA KOJI DOPRINOSE OČUVANJU I JAČANJU VEZA IZMEĐU MATIČNE DRŽAVE I DIJASPORE
Nedelja inženjerstva 2020. -Nikola Tesla- virtuelna izložba
Ambasadorka Republike Srbije, Jela Bacović, otvariće izložbu "Energija za budućnost: Nikola Tesla i razvoj hidroenergije" u ponedeljak, 01. juna u 20 časova.
Dr Branimir Jovanović, bivši direktor Muzeja Nikole Tesle u Beogradu, održaće predavanje „Nikola Tesla kao ličnost i naučnik“ u ponedeljak, 1. juna u 20 časova.
REŽIM ULASKA DOMAĆIH I STRANIH DRŽAVLJANA U R. SRBIJU
Избори за народне посланике - лажни сајт за пријављивање и гласање
PONOVLJEN KONKURS ZA SUFINANSIRANJE PROJEKATA KOJI SVOJIM KVALITETOM DOPRINOSE OČUVANJU I JAČANJU VEZA MATIČNE DRŽAVE I DIJASPORE
Избори за народне посланике - наставак спровођења изборних радњи
DIGITALNI SADRŽAJI U OBLASTI KULTURE
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
VAŽNO: Protokol u slučaju kretanja turista od smeštaja do aerodroma
ВАНРЕДНО СТАЊЕ: ПРЕЛАЗАК ГРАНИЦЕ
САОПШТЕЊЕ ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ИЗБОРИ 2020: ПРЕКИДАЊЕ ИЗБОРНИХ РАДЊИ
VAŽNO OBAVEŠTENJE!
Odluka Vlade Republike Srbije – COVID 19
ПРЕПОРУКА ДРЖАВЉАНИМА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ КОЈИ БОРАВЕ У ИНОСТРАНСТВУ
Oбележавањe Националног дана Републике Србије, у салону "Никола Тесла"
ДОДАТНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА У ИНОСТРАТНСТВУ
4. МАРТА 2020. ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА БИРАЧЕ СА БОРАВИШТЕМ У ИНОСТРАНСТВУ О ОСТВАРИВАЊУ БИРАЧКОГ ПРАВА НА ИЗБОРИМА ЗА НАРОДНЕ ПОСЛНИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ
У салону Никола Тесла, Амбасаде Републике Србије у Аргентини, изложени су нови експонати: лични предмети који су припадали великом српском проналазачу
Konkursi za sufinansiranje projekata koji svojim kvalitetom doprinose očuvanju i jačanju veza matične države i dijaspore i matične države i Srba u Argentini, Čileu, Peruu, Paragvaju i Urugvaju
Председница Владе Републике Србије, Ана Брнабић, је уручила одликовање златну медаљу за заслуге Амб. Сузани Руиз Серути
Народна банка Србије објавила Финансијски водич за повратнике
У Буенос Ајресу је гостовала оперска дива Милијане Николић
Ambasadorka Baćović održala master čas
Izložba Tesle u Paragvaju
ОТВОРЕН САЛОН НИКОЛА ТЕСЛА У АМБАСАДИ Р. СРБИЈЕ У БУЕНОС АЈРЕСУ
ИВАНА ПЕРОВИЋ ЈЕ ОСВОЈИЛА ЗЛАТО НА СВЕТСКОМ КАРАТЕ ПРВЕНСТВУ У ЧИЛЕУ
Конференција поводом затварања изложбе „Женско лице Србије у Великом рату“ у Националној библиотеци Аргентине
Свечани концерт Дечијег националног хора Аргентине и харфисткиње Ленке Петровић у Буенос Ајресу 05.09.2019.
Амбасадорка Р. Србије, Јела Баћовић присуствовала је концерту харфисткиње Ленке Петровић на отварању Недеље харфе у Буенос Аиресу
Nacionalna Biblioteka je objavila članak o izložbi "Žensko lice velikog rata"
РЕПУБЛИКА СРБИЈА - КАНДИДАТ ЗА ИЗВРШНИ ОДБОР УНЕСКА 2019-2023
Отворена изложба "Женско лице Великог рата" у Националној библиотеци Аргентине
Srpska pravoslavna crkva u Buenos Ajresu proglašena za mesto od kulturnog interesa
„Неопходно је да са Перуом градимо стратешке односе“
У Лими је отворен Почасни Конзулат Републике Србије
Donete odluke o sufinansiranju projekata
Ambasadorka Republike Srbije u Buenos Ajresu, Jela Baćović, je tokom meseca juna ove godine posetila provinciju Saltu u Argentini
Unos kućnih ljubimaca - novi Pravilnik
POZIV ZA BESPLATNI TROMESEČNI KURS SRPSKOG JEZIKA PREKO SKYPE-a
Mинистар спољних послова Републике Србије, Ивица Дачић, је посетио стадион „Сентенарио" и Музеј фудбала у Утугвају
Унапређење билатералног политичког дијалога између Србије и Парагваја
Министар Дачић разговарао са председником Парагваја
Министру Дачићу уручена Повеља почасног госта Буенос Аиреса
Шефови дипломатија Србије и Уругваја о билатералним односима, унапређењу економске сарадње и сарадњи у међународним организацијама
Mинистaр Дачића је, на Конференцији Уједињених нација о сарадњи Југ-Југ која се одржава у Аргентини, изјавио да је Република Србија заинтересована за развој свеукупне сарадње са државама које учествују у процесу сарадње Југ-Југ
Министар Дачић разговарао са аргентинским замеником министра спољних послова
Изложба у Националној библиотеци Аргентине поводом обележавања Националног дана Републике Србије, 28. фебруара 2019.године
Povodom proslave srpskih praznika pozivamo na kratak kulturni skup, na Trgu Republike Srbije u Buenos Airesu
Ambasadorka Republike Srbije, Jela Baćović, je posetila Provinciju Korijentes
Njeno kraljevsko veličanstvo, princeza Katarina, poziva na Desetu konferenciju srpske medicinske dijaspore, koja će se održati u Beogradu, od 20 do 22. juna ove godine.
Pozdravni govor gospođe Ambasadorke, Jele Baćović, na prijemu povodom stote godišnjice završetka Prvog Svetskog Rata, organizovana u Džokej klubu u Buenos Airesu
Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije je raspisalo konkurs za finansiranje projekata u oblasti prevođenja reprezentativnih dela srpske književnosti u inostranstvu u 2019. godini
Gospođa Ambasador Republike Srbije, Jela Baćović, je proslavila Srpsku novu godinu zajedno sa srpskom dijasporom u Čileu
Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije je raspisalo konkurs za finansiranje projekata u oblasti kulturnih delatnosti Srba u inostranstvu u 2019. godini.
ZAHTEVI ZA NOVE PUTNE ISPRAVE - VAŽENJE IZVODA IZ MKR BIŠIH REPUBLIKA SFRJ
IZLOŽBA "NIKOLA TESLA. PRONALAZAČ XXI VEKA" U USUAJI
PRIJEM NAŠEG OLIMPIJSKOG TIMA U AMBASADI R. SRBIJE U BUENOS AIRESU
Inauguracija izložbe o Nikoli Tesli u Kordobi
OBAVEŠTENjE ZA UPIS U BIRAČKI SPISAK PODATKA O TOME DA ĆE BIRAČ GLASATI U INOSTRANSTVU
Poziv za prijavu potraživanja po osnovu devizne štednje Uprave za javni dug Ministarstva finansija R. Srbije
Proslava Dana državnosti Republike Srbije za dijasporu
Konferencija povodom zatvaranja izložbe o Nikoli Tesli i obeležavanja Dana državnosti R. Srbije, 02.02.2017.god.
Konkurs za sufinansiranje kulturnih delatnosti Srba u inostranstvu u 2017.god.
Konkurs za finansiranje ili sufinansiranje projekata u oblasti prevođenja reprezentativnih dela srpske književnosti u 2017.god.
Uvođenje lica rođenih 1999.god. u evidenciju vojnih obveznika i Javni oglas za prijavu kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka
Nikola Tesla, genijalni i ekscentrični srpski pronalazač, u izložbi koja obuhvata njegov život i delo (La Nacion)
Predaja akreditivnih pisama amb. Jele Baćović predsedniku Urugvaja dr Tabareu Vaskesu
Poseta pomoćnika ministra pravde Republike Srbije Čedomira Backovića Buenos Airesu 15-17. novembra 2016. godine
Inauguracija izlobe "Srbija:1914, uloga žene u Velikom ratu", Tukuman
OGLAS ZA PRUŽANjE USLUGA U CILjU OTUDjENjA NEPOKRETNOSTI – OTUDjENjA DIPLOMATSKE NEPOKRETNE IMOVINE U NjUJORKU (SJEDINjENE AMERIČKE DRŽAVE), TOKIJU (JAPAN), BONU (NEMAČKA) I BERNU (ŠVAJCARSKA)
Sastanak bilateralnih političkih konsultacija između MIP Srbije i Urugvaja, održan u Montevideu
Sastanak bilateralnih političkih konsultacija između MIP Srbije i Argentine, održan u Buenos Airesu
Ciklus srpskog filma na Univerzitetu CEMA
XIII Ciklus evropskog filma, 5 - 22. maj
Koktel za predstavnike srpske dijaspore
Predaja originala akreditivnih pisama ambasadora Republike Srbije, Jele Baćović, predsedniku Argentine, Mauriciju Makriju
Izbori za narodne poslanike R.Srbije, 24. april 2016. godine
Konkurs za finansiranje ili sufinansiranje projekata u oblasti kulturnih delatnosti Srba u inostranstvu u 2016.godini
Kњига жалости у Амбасади Србије у Буенос Аиресу
Dan državnosti Republike Srbije, 15. februar
Predaja kopija akreditivnih pisama ambasadora R. Srbije, Nj.E. Jele Baćović
Predsednik Republike Srbije Tomisalv Nikolić u Argentini
Otvorena izložba „Itinerarium Romanum Serbiae – Putevima rimskih imperatora u Srbiji“, Ministarstvo kulture Buenos Airesa, 31. oktobar 2015. godine
Non Paper - Why Kosovo is ineligible for membership in UNESCO?
Akcija prikupljanja humanitarne pomoći za prihvat izbeglica i migranata u Republici Srbiji
Otvorena izložba “Itinerarium Romanum Serbiae” u Montevideu
Inauguracija izložbe Snežane Čomor u Argentini, 4-20.09.2015.godine
Razmena učenika srednje škole između Srbije i Argentine
Inauguracija izložbe "Srbija 1914" u Buenos Airesu
Izložba "Srbija 1914"
Srpski dokumentarni film “Cinema komunisto” na XII Smotri evropskog filma u Buenos Airesu, 8-14. maja 2015. godine
Konferencija o Miloradu Paviću na II Međunarodnom susretu književnosti fantastike u Buenos Airesu, 8-12. maja 2015. godine
Poseta Srbiji amb. Huana Valje Ralija, direktora Nacionalnog instituta za spoljnu politiku Argentine (ISEN), 25-26. februara 2015. godine
"Ciklus srpskog filma" u Vicente Lopezu
Reprezentacija Srbije na Madjunarodnoj olimpijadi nauke u Mendozi
Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić u poseti Argentini i Čileu
APEL ZA POMOĆ UGROŽENIMA U SRBIJI - VAŽNA INFORMACIJA
Odluka o ulasku bez viza nosioca stranih putnih isprava
Inauguracija Filmskog Festivala “Al Este del Plata” srpskim filmom Cinema Komunisto, Mile Turajlić
Saopštenje Ministarstva spoljnih poslova povodom incidenata na utakmici Srbija – Albanija
OTVARANJE KNJIGE ZALOSTI U AMBASADI R. SRBIJE
Saopštenje Ministarstva zdravlja Republike Srbije o potrebama za lekove
Prijem povodom Dana državnosti
Prijavljivanje birača za glasanje u inostranstvu na izborima za Narodnu Skupštinu Republike Srbije 16. marta 2014. godine
„Milanski edikt 313-2013, Srbija“
Proslava Dana frankofonije u Buenos Airesu, 20. marta
Brazilska i srpska muzika za violinu i klavir
U slavu akvarela
U organizaciji Ambasade R.Srbije u Buenos Airesu, delegacija Univerziteta u Beogradu boravila je u junu u Argentini, gde je posetila Univerzitet Buenos Aires i Nacionalni univerzitet la Plata.
Sajam zapošljavanja „Back2Serbia“
Film “Montevideo, Bog te video” na Festivalu evropskog filma u Buenos Airesu
Otvaranje Počasnog konzulata Republike Srbije u Provinciji Buenos Aires
Parlamentarni izbori u Republici Srbiji, 6. maja 2012.
Zakon o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju
Ukidanje viza izmedju Republike Srbije i Istočne Republike Urugvaj
Arhiva vesti